Koncert Melodie rosyjskie i ukraińskie po raz 50

miejsce: MCK w Żywcu (Al.Wolności)
data: 2011-11-27
godz: 18.00
bilet normalny: PLN
bilet ulgowy: PLN

Swietłana Kaliniczenko(Ukraina - solistka Opery Śląskiej w Bytomiu) - sopran Piotr Sadowski - skrzypce Orkiestra im.Telemanna W programie : Tańce i romanse utwory:P.Czajkowskiego, A.Alabjewa, S.Prokofjewa, A.Borodina, A Skriabina, M.Glinki

Cykl koncertów "Najpiekniejsze melodie świata" rozpoczął się w MCK w Żywcu w 2007r z inicjatywy dyr.Orkiestry im.Telemanna  Piotra Sadowskiego i dyr.Miejskiego Centrum Kultury Marka Regla.

Będzie to 50 koncert tego zespołu. Początkowo koncerty odbywały się dla kilkunastu słuchaczy, teraz sala MCK wypełnia się w całości sympatykami Orkiestry. W końcu lat 90-tych zespół koncertował kilkakrotnie na "Dniach muzyki dawnej na Zamku" na instrumentach historycznych.  31.10.2008r Orkiestra im.Telemanna wraz z Bielskim Chórem Kameralnym i Chórem ATH wykonali "Requiem" mszę d-moll W.A.Mozarta w konkatedrze w Żywcu, było to pierwsze wykonanie tego dzieła w powojennej historii miasta. Innym ważnym wydarzeniem było wykonanie oratorium "Mesjasz" G.F.Haendla w MCK. Zespół propaguje muzykę klasyczną zapraszając solistów z kraju jak spoza granic Polski : G.Agratina (Ukraina), J. Adamus(Francja), T.Bronny(Niemcy), S.Kaliniczenko(Ukraina), Agnieszka Osiecka, Mariola Płaaak, Małgorzata Strąg.    więcej inf: www.koncerty-bielsko.pl

 Orkiestra  im. Telemanna powstała w 1993 roku w Bielsku-Białej. Muzycy garają repertuar XVII i XVIII w. na instrumentach historycznych, a repertuar XIX i XX w. na instrumentach współczesnych.

Orkiestra współpracuje z muzykami i wokalistami w wielu krajach Europy. Koncerty odbyły się  w takich miejsach jak:
- Weiler(Niemcy) i Wissembourg(Francja)- maj 2005r,
- Londyn(Anglia)- kwiecień 2006r,
- Weiler(Niemcy)- lipiec 2006r wspólnie z „Sinfonia Algovia”.
Muzycy Orkiestry im. Telemanna brali udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. w: Lublinie, Katowicach, Cieszynie, Żywcu, Mikołowie, Starachowicach, Trzebnicy, Zelowie, Jędrzejowie, Leżajsku.
Orkiestra wystąpiła z Kają Danczowską na „XVII Międzynarodowej Dekadzie Muzyki” w Cieszynie (październik 2006) oraz w 2008 r. na koncertach „Viva Vivaldi” w Cieszynie i Bielsku-Białej. W 2005 r. zainicjowała koncerty sylwestrowe w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W kwietniu 2008 r. wspólnie z chórem i solistami zaprezentowała oratorium „Mesjasz” G.F.Haendla w Katowicach, Bielsku-Białej i Żywcu. W październiku 2008 r. orkiestra wykonała wspólnie z chórem i solistami „Requiem” W.A.Mozarta w Bielsku-Bialej i Żywcu. W Bielsku-Białej orkiestra regularnie koncertuje w Bielskim Centrum Kultury - „Muzyczna Ballada Europy”, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - ”Muzyka dawna i Muzy” i „Walce Straussa ". Orkiestra występuje podczas "Vivaldi Festival”,”Koncerty u św.Mikołaja”,”Wakacje z muzą”. W Żywcu koncertuje w cyklu "Najpiękniejsze melodie świata".

Orkiestra nagrała płyty CD: “Barocco con fuoco”,”Viva Espańa”,”Muzyczna Ballada Europy”,”Ad Dei Gloriam” i „Cztery pory roku” A.Vivaldiego.

Zespół otrzymał nagrodę „Za dotychczasową działalność” w dziedzinie kultury w Bielsku-Białej „Nominacja-Ikar 2001”. Honorowy Dyplom – Ikar 2008 w dziedzinie kultury i sztuki w Bielsku-Białej.
Jej kierownikiem artystycznym jest Piotr Sadowski .

 

 Swietłana Kaliniczenko  -    Urodzona w m. Novomoskovsk ( Ukraina ).

 
Ukończyła Szkołę Muzyczną w Dniepropietrowsku ( Ukraina ), gdzie uczyła się dyrygentury chóralnej , wokalistyki i gry na fortepianie .
 
Otrzymała dypłom z wyróżnieniem . 
 
 W łatach 1997 - 2001 solistka Państwowego Teatru Opery i Baletu ( Dniepropetrowsk, Ukraina ) . 
 
Następnie w 2006 r.  ukończyła studia magisterskie w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie ( klasa śpiewu Prof. Eugenii Mirosznyczenko ) . 
 
W listopadzie 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie ( klasa śpiewu Prof. Eugenii Mirosznyczenko ) .
 
Rownież w 2009 r. została zaproszona na warsztaty doskonalenia sztuki wokalnej w "CONSERVATORIO DI MUSICA BENEDETTO MARCELLO " we Włoszech, w klasie śpiewu Prof. Stefano Gibellato , który jest związany stałą współpracą z uznanym teatrem operowym  "Teatro la Fenice"  
( Wenecja ) . 
 
W  lipcu 2011 r. brała udział w charakterze uczestnika czynnego w Kursie Mistrzowskim, prowadzonym przez Maestrę Helenę Łazarską (Wiedeń).
 
W Polsce zadebiutowała partią Ewy na scenie Opery Wrocławskiej w premierowym przedstawieniu opery " Raj utracony " Krzysztofa Pendereckiego ( maj , 2008 r. )